Wchodząc na Gęsikowski Dżem akceptujesz, że jesteś tam w służbie Muzyki, nie po to by się tylko wyżyć, zyskać poklask, uwagę, poszaleć sobie na bębnie.
Oznacza to, że jeśli jesteś na warsztatach gdzie grają dwie grupy o różnych poziomach lub jesteś Wolnym Słuchaczem Gęsikowskiego Uniwersytetu Djembe i Dundunów, to niektóre z organizowanych Dżemów mogą być dla Ciebie dostępne tylko w charakterze odbiorcy słuchacza a nie grającego.
Jedną z reguł wspólnej gęsikowskiej zabawy w bębny jest to, że pomagamy sobie wzajemnie. Gramy razem, podpowiadamy sobie, wspieramy się.
Inną jest otwartość i tolerancja - staramy się być wyrozumiali i akceptować fakt, że świat nie jest doskonały a rzeczywistość jest daleka od ideału. Ona taka jest ale my staramy się wspólnie zrobić, by była najlepsza jaką możemy mieć. To naszym wspólnym staraniem ona taką się staje.
Kolejną ważną regułą jest szacunek. Szanujemy min to, że są osoby, które włożyły dużo wysiłku i pracy w to, by osiągnąć wysoki poziom zaawansowania. Będąc początkującymi graczami rozumiemy to, że dla osób zaawansowanych celem spotkań jest też pogranie muzyki na najwyższym im dostępnym poziomie i szukają naturalnie okazji by móc pograć w swoim zaawansowanym gronie. Zdarzą się więc takie momenty, takie Dżemy tym momentom dedykowane. Pozwolimy zaawansowanym graczom rzucić się na głęboką wodę.
W celu zachowania porządku i jak najsprawniejszego, najlepszego, najbardziej satysfakcjonującego efektu Moderator czuwa nad przebiegiem wydarzeń i pomaga uczestnikom grać.
W tym celu w szczególności Moderator może:
poprosić Cię byś w danym utworze nie grał - jeśli ogólna liczba grających muzyków przewyższy liczbę maksymalną osób grających razem, przy której da się zapanować nad brzmieniem zespołu dżemującego.
Zasadą jest, że gramy to, co już znamy a nie prosimy Moderatora by nas nauczył jakiegoś rytmu. Moderator może pomóc rytmowi dobrze odpalić. wiadomo, nie musimy wszystkiego pamiętać, znać, wiedzieć jak połączyć, ale Dżem to nie warsztaty i nie uczymy się rytmów od podstaw.
Jeśli akurat jest grane coś, czego nie znasz, nie masz zupełnie pojęcia jak się odnaleźć to masz kilka wyjść:
a) cierpliwie czekać aż zacznie być grane coś co znasz i wiesz co tam zagrać
b) spytać się Moderatora, czy jest coś, co znasz, co tam można zagrać. Jest prawdopodobne, że to znasz, ale nie wiesz, że ma zastosowanie.
c) porosić Moderatora by Ci pokazał jakiś akompaniament. Pamiętaj jednak że on nie ma obowiązku Ci go pokazywać.
d) popatrzeć czy inni akompaniatorzy nie grają czegoś co znasz i do czego możesz się podłączyć.
Na dżemach nie gra solo więcej niż jedna osoba w jednym czasie, z wyjątkiem sytuacji kiedy te osoby grają "do siebie" wymieniając muzyczne zdania i reagując swoją grą na to co zagrała osoba z którą te solówki grają.
Na dżemach gramy wariacje dundunowe i sangbanowe w sposób uważny. Moderator może poprosić Cię o zlimitowanie ilości wariacji lub może w inny sposób pokierować dundunowymi wariacjami jeśli zaczną one tworzyć nieskoordynowaną ilość nakładających się na siebie zagrań.
Nie wszystkie dżemy organizowane w Gęsikowie będą dżemami moderowanymi. Będą też grania zupełnie luźne, gdzie będziecie mogli wszyscy naraz grać solo od początku do końca i robić wszystko to, co Wam się podoba z wyłączeniem rozlewania browara na dywan, obrzucania się wyzwiskami i innych kilku rzeczy, których na żadnym dżemie, nawet nie moderowanym robić nie wypada.